Návrhy zahrady
Toužíte po nové zahradě nebo dokončujete stavbu nového rodinného domu a chcete si ho začít užívat se všemi výhodami? Pak je nejlepší posadit se do kvetoucí zahrady. Jak by měla Vaše zahrada vypadat a co by měla splňovat?
Měla by se proměňovat v ročních obdobích. Sázet cibuloviny pro jarní efekt a traviny pro zimní atmosféru. Uspokojovat potřeby všech členů rodiny i domácích zvířat. Být bezpečná bez jedovatých rostlin a ostrých hran. Nabízet soukromé a klidné prostředí s relaxačními koutky. Lákat nás k delšímu pobytu. Mohla by být zdrojem zdravé potravy a mnoha chutí z čerstvých plodů z ovocných stromů, keřů či zeleninových záhonů. Pro snadnější údržbu je vhodné vysazovat rostliny a stromy zvyklé na místní podmínky a vypěstované v místních zahradnictvích. Neexistuje bezúdržbová zahrada, ale lze vytvořit zahradu s minimální údržbou a zaléváním. Zahrada se v čase mění, rozrůstá se, kvete, plodí…
Návrhy veřejné zeleně
- Městské a obecní záhony zvelebují veřejné prostory a místa k setkávání.
- Je vhodné používat rostliny snášející extrémní sucho a vyžadující nízkou údržbu.
- Mohou sloužit k záchraně místních odrůd ovocných stromů a přispět tak k zachování genofondu tradičních odrůd.
Návrhy zeleně v obchodních, průmyslových a kancelářských areálech
- Vzrostlá zeleň v areálech zlepšuje kvalitu ovzduší.
- Přispívá ke snížení hluku.
- Ochlazuje prostor při extrémních teplotách.
- Poskytuje stín a prostor k pasivnímu i aktivnímu odpočinku.
Realizace zeleně
Realizace soukromých zahrad a zeleně na veřejných prostranstvích a v obchodních, průmyslových i kancelářských areálech zahrnuje například tyto činnosti:
- terénní úpravy, modelaci terénu, nákup, rozmístění, výživu, sázení, zalévání rostlin a stromů, mulčování záhonů, založení a výsev trávníku či květnaté louky aj.
Řez ovocných stromů
- řez (stříhání) ovocných stromů vychází z odborných poznatků Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, která provádí nejdelší zahradnický výzkum v České republice
Řez podle vývojových období
- výchovný řez (do období dospělosti např. u jabloní 5 – 12 let, třešní 3 – 6 let) – podporuje zakořenění, růst a vytvoření pevné, stabilní a krásné koruny
- opravný řez – při zanedbání nebo nesprávném výchovném řezu
- udržovací řez (průklest) – přispívá k pravidelné plodnosti, kvalitnímu ovoci, dobrému zdravotnímu stavu, omezuje vznik chorob a působení škůdců
- zmlazení stromů – prodlužuje životnost, pravidelnější plodnost, zlepšení zdravotního stavu
- kácení odumírajících ovocných stromů
Kdy a co řežeme?
- řez zimní ve vegetačním klidu (leden – březen) – podpora růstu (období mladosti) a plodnosti (období dospělosti): jádroviny (např. jabloně, hrušně), drobné ovoce (např. angrešt, rybíz, maliník), skořápkoviny (např. líska obecná).
- řez jarní na začátku vegetace (březen – květen) – podpora růstu (období mladosti) a plodnosti (období dospělosti): peckoviny (např. třešně, višně, švestky, broskve, meruňky).
- letní řez a zaštipování (červen, červenec) – ztlumení růstu, podpora plodnosti (období dospělosti)
- specifický řez ořešáku (květen, červen) – při délce letorostů 5 – 10 cm